Adobe XD ile projelerinizin prototiplerini hazırlayın...Adobe XD ile projelerinizin prototiplerini hazırlayın...
Kategori: Önerilen Yazılımlar
Yazar: Longplay Dijital
Tarihi: 9.08.2018

Adobe, dijital dünyada her ortamda ve her ihtiyacımızda karşımıza çıkıyor. Open Source (açık kaynak kodlu) yazılımların ve altyapıların artması ile firmalar kodları açık olarak vermese bile, ücretsiz olarak dağıtmanın ve kullanıma sunmanın yoluna gidiyor.

Ufak ölçekli (klasik kurumsal sayfaları, galeri, iletişim ve bir de 2-3 sayfalık ürün/hizmet bölümlerinden oluşan) web siteleri için wireframe oluşturmaya gerek yoktur.

Wireframe dediğimiz şey aslında projenin sayfalarının direk tasarımcıya gönderilmeden önce görsel olarak çizilmesi (tasarlanması diyemeyiz) , hangi sayfada hangi işlevlerin olacağı ve sayfanın kaba yapısının belirlendiği yapıdır. Anlaşılır bir çizim olduğunda kağıt üstünde hazırlanmış çizimler dahi yeterli olacaktır.

Ancak kağıtta sayfaların birbirlerine geçişi, açılır-kapanır menüler gibi bir çok özelliği canlı olarak göstermek mümkün değil. Diğer yandan, çok da tasarım dostu bir görüntüsü olmayacaktır tabii ki kağıda çizmenin J

Eğer müşterinize ya da bir üstünüz olan yetkiliye sunum yapacak iseniz çok daha profesyonel ama bir o kadar da kolay kullanımlı bir çözüme ihtiyacınız var demektir.

Tüm bunlarla beraber, eğer orta ya da büyük ölçekli bir web sitesi, crm yazılımı vb. gibi bir projeniz var ise, zaten kesinlikle wireframe ve çalışması yapmanız gerekmektedir.

Adobe XD tam bu noktada devreye giriyor. https://www.adobe.com/tr/products/xd.html adresinden ücretsiz ve kısıtlamasız olarak tam sürüm indirebileceğiniz XD yazılımı ile wireframe yapınızı çok kolay hazırlayabilirsiniz.


 

Tabii ki sıfırdan hazırlamak biraz zaman alabilir diye düşünebilirsiniz ancak, https://www.xdguru.com gibi sitelerde ücretsiz bir çok hazır UI kit’i kullanarak oldukça hızlı bir şekilde wireframe’inizi tamamlayabilirsiniz.

Peki ben bu XD’yi nasıl öğreneceğim derseniz, Burak Bayram’ın https://www.youtube.com/watch?v=k9DVTr-uYIU&list=PLIN6lnNmPGVKMBSUPhHltSqe2IqZKYAyk&index=1 adresinde toplam 30 dk ‘dan oluşan 14 derslik bir seti mevcut. Zaten XD’de kullanımı oldukça basit J

Başka bir yazı da görüşmek üzere

ÜYE OLUN, YENİLİKLERDEN HABERİNİZ OLSUN !

Son projelerden ve yazılardan bilginiz olmasını isterseniz, aşağıya eposta adresinizi bırakabilirsiniz.


BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Bize ulaşmak çok kolay... Aşağıdaki iletişim noları ile ulaşabilir ya da bizi ziyaret edebilirsiniz.